Kulturno umjetničko društvo “Ivan Kapistran Adamović obilježava 10 godina postojanja svečanim folklornim koncertom u HNK Osijek 29.05.2011. u 19:00 sati. To je KUD koji ima kratku ali zanimljivu povijest, mnogobrojna domaća i inozemna gostovanja, odlične plesače i pjevače, veliko srco i ponos u imenu i na svakom nastupu…

Prošlo je naših prvih deset godina. Često nas pitaju kako se  rodila ideja da se u pomalo učmaloj sredini spavaonice nadomak grada Osijeka – Čepinu, nešto promijeni. Ulice su u  te kasne jeseni bile nekako mračne i poluprazne. Mladi su besciljno bauljali po školskim igralištima, koja su bila još mračnija od ulica, a iz tada još zadimljenih kafića treštali su narodnjaci. U disco – klubovima su “cajke” bile glavni hit, a mladi su se raspametili već na prve taktove glazbe koja je silovito prodirala s istočnih strana. Zar smo mogli pustiti da sve tako ostane, a da na naše tambure padne prašina, a na nošnje plijesan i paučina?

Tu počinje naša priča. Već početkom listopada 2000. g. sazivamo inicijativni odbor za osnivanje kulturno-umjetničkog društva u Čepinu. Gospodin, Ante Mak je odmah ponudio za tu prigodu,  prostorije Lovačkog društva. Osim njega u inicijativnom odboru su bili: Josip Ambroš, Vesna i Ivica Dorušak, Željko Mamić, Marija i Zdravko Marinović, Ilija Pavić, Drago Romić. Predloženo je da KUD nosi ime nekadašnjeg čepinskog plemenitaša, vizionara i pokretača moderne proizvodnje, Ivana Kapistrana Adamovića.

Osnivačka skupština održana je 28.11.2000. u Lovačkom domu u Čepinu. Prepune prostorije svih zaljubljenika folklora iznenadile su sve nas, a naročito one koji su se brinuli o hrani i piću. Od uzvanika su bili prisutni: Vinko Ivić iz Županijskog ureda za prosvjetu, kulturu i šport, Josip Sić – načelnik općine Čepin, župnici: Zvonko Pažin i Boško Rimac. Usvaja se ime KUD-a i bira Upravni odbor od 15 članova: Zdravko Marinović, predsjednik, Ilija Pavić, dopredsjednik, Drago Romić, tajnik, Kaja Zrno, blagajnik i članovi UO: Marija Marinović, Ivica i Vesna Dorušak, Josip Ambroš, Ivica Mazur, Ivica Belajac i Željko Mamić. Usvaja se Statut društva i biraju voditelji sekcija: tamburaška – Drago Romić, folklorna – Ankica Lozančić, etno – Vesna Dorušak i zaprega – Ivica Dorušak.

I krenuli smo odvažno u avanturu, bez nošnji, bez instrumenata, bez znanja. Imali smo samo srce “veliko kao autobus” (kako bi rekao naš Srijemac Iva Tomić)…

Predsjednik KUD-a:
Zdravko Marinović

PROGRAM 1. DIO

1. Lipo ti je kad’ se kuruz sije

Autor: Branko Stark
Glazbena obrada: Ivan Draženović

2. Pozdravna riječ Predsjednika i gostiju

3. Šetano kolo uz gajde
Prije postojanja tamburaških orkestara narod u slavonskom dijelu Posavine plesao je i pjevao uz pratnju tradicijskih instrumenata. Omiljena su bila šetana kola u kojima je solist započeo pjevati (obično deseterac) a ostali plesači su nastavljali pjesmu. U ovoj slici pjesama i plesova Brodskog kraja vidjet ćemo: šetano kolo uz gajde, ples Cupni nogom i ples Jaši baba dorata
Koreografija: Nenad Sudar
Glazbena obrada: Ivan Draženović

4. U Lici – splet ličkih napjeva i plesova
U zimskom periodu muškarci su obilazili ličke zaseoke te posjećivali prela koja su se redovito održavala po kućama. Kako bi rastjerali vukove i ostale zvijeri putem su pjevali. Poslušat ćemo muški i ženski napjev te vidjeti Ličko kolo i poznati lički tanac.
Koreografija: Nenad Sudar
Glazbena obrada: Ivan Draženović

5. Oj ptičice lastavčice – djeca do 6 godina
Splet dječjih igara i plesova iz Slavonije: Oj ptičice lastavčice, Šap šap šap, Seljančica, Pi pi pi, Lenka, Širi širi veseli peškiri
Koreografija: Julijana Sabo
Glazbena obrada: Ivan Draženović

6. Igra kolo – djeca od 7 – 10  godina
Splet dječjih plesova iz Slavonije: Mi smo seke bosonoge, Opa cupa skoči, Igra kolo, Kalendari, Oj Ivane Ivaniću
Koreografija: Julijana Sabo
Glazbena obrada: Ivan Draženović

7. Pjesme dalmatinskog kraja
Na Neretvu misečina pala, Oj Dobriću vodo ladna (izvorne)
Odabrao: Nenad Sudar
Glazbena obrada: Ivan Draženović

8. Oj da mi je ići u svatove
U Slavoniji su svatovci jedan od omiljenih napjeva. Vezani su uz običaj svatova, puni su šala na račun kumova, svkrve , punice, starog svata i ostalih sudionika u svatovima. Svi plesovi su veselog i šaljivog sadržaja uz razne poskočice i bećarce.
Koreografija: Mata Kopić
Glazbena obrada: Duško Topić

PROGRAM 2. DIO

1. Na lijepom plavom Dunavu
Autor: Johann Strass ml.
Glazbena obrada: Ivan Draženović

2. Pjesme i plesovi iz Čepina
Čepin, selo s bogatom prošlošću, navelo je mnoge narode da se ovdje nastane i žive u ovoj plodnoj ravnici. Pjesme, plesovi i običaji Slavonije bili su pod uticajem doseljenih naroda, ali su ipak Slavonci zadržali svoje. U ovoj koregrafiji naš KUD njeguje običaje, pjesme i plesove starih Čepinčana. Koreografija je nastala nakon terenskog rada i kazivanja bake Labaj, braće Marek i drugih sad već pokojnih Čepinčana.
Koreografija: Nenad Sudar
Glazbena obrada: Duško Topić

3. Pjesme i plesovi iz Slavonije
Djevojačke pjesme i plesovi iz Slavonije: Sjela cura kraj bare, Kabanica, Ajd na lijevo, Mista, Jaši baba dorata, Slavonsko kolo
Koreografija: Julijana Sabo
Glazbena obrada: Ivan Draženović

4. Tamburaški intermezzo
– Kad čujem tambure, Cupni nogom, Seoska sam lola, Međimurski lepi dečki (početnici)
– Usamljeni hrast (Jerry Grčević), Travanjsko kolo (Antun Nikolić – Tuca)
Glazbena obrada: Ivan Draženović

5. Oj Baranjo lipa i bogata
U sjevernoistočnom dijelu Baranje u selima Dražu, Gajiću i Duboševici žive šokci baranjci. Čuvaju svoje specifične pjesme kao zjenicu oka svoga. U koreografiji vidjet ćemo plesove Jabučice, Kolovođo materina rano, Sitne bole, Baranjski drmež, Katino kolo. Koreografija je osvojila treće mjesto na državnom takmičenju folklornih koreografa.
Koreografija: Nenad Sudar
Glazbena obrada: Duško Topić

6. Podjela zahvalnica i priznanja
Dodjela priznanja najzaslužnijim sponzorima.

7. Čepinska pjesma
Autor: Ivica Belajac
Glazbena obrada: Ivan Draženović